Bárányhimlő
2005.12.30. 02:00
Bárányhimlő
Diagnózis: Fertőző, jellegzetes viszkető kiütéseket okozó vírusbetegség. A ragályos bárányhimlő a levegőben lebegő varicella-zooster vírust tartalmazó cseppekkel terjed. A beteg addig fertőz, amíg az utolsó himlőfoltja meg nem pörkösödik. Ha valakinek volt már bárányhimlője, az egész életre szóló védelmet szerez: nem kaphatja meg ismét a betegséget. A vírus azonban megbújhat a szervezetben, egy ideig tünetmentesen, és később - felnőtt korban - övsömört okozhat.
Tünetek: Az első tünetek - enyhe fejfájás, alacsony láz, nyirokcsomó megnagyobbodás és rossz közérzet - a fertőzés után 10-21 nappal jelentkeznek. Másfél nap múlva kicsiny, vörös foltos kiütések jelennek meg, főleg a testen, ritkább esetben a végtagokon és az arcon. Mintegy nyolc óra alatt ezek a foltok megnövekednek, viszkető, folyadékkal teli hólyagokká alakulnak, végül pörkösödnek. Az új foltok megjelenése általában a betegség ötödik napján megáll; legtöbbjük húsz napon belül eltűnik.A gyerekek hamar - általában minden szövődmény nélkül - felépülnek a bárányhimlőből. Egyes, például immunhiányos betegeknél azonban a fertőzés súlyos, akár életveszélyes is lehet.
Kezelés: Van ellene védőoltás. Antitest-injekciót azok kapnak, akik még nem estek át a betegségen, illetve akiknél a szövődmények kialakulásának nagy a veszélye. Az enyhe lefolyású esetek csak tüneti kezelést igényelnek. Nedves borogatással enyhíthető a kínzó viszketés, és így meggátolható a vakarózás, amely maradandó hegeket okozhat. A bakteriális fertőzés veszélye miatt ajánlott a naponta többszöri mosakodás, és a tiszta, száraz ruházat.
|